Vše o vodních dýmkách a okolo nich

 

Zde naleznete spoustu dobrých rad jak si dýmku udělat, vylepšit a užít si jí. Tato stránka slouží nejen pro začátečníky, kteří neví o dýmce nic, ale i pro pokročilé dýmkaře, kteří zde naleznou nějaké ty nové tipy co vyzkouší.

 

Hlavně si to pokuřování užijte s přáteli.

 

Popis vodní dýmky

Vodnice se skládá ze čtyř hlavních částí:


- váza - nádoba (gövde), do které se vlévá studená voda, led a někdy jsou používané i jiné tekutiny. Většinou je vyrobena ze skla nebo z plastu. U starších modelů vodních dýmek se tělo do vázy natlačí s těsněním (Top Mark) a u novějších tipů vodních dýmek je na váze udělaný závit na šroubování (Alidin Evolution, Sahara smoke, atd.)

                             

-šlauch - správně řečeno šlahoun a nebo také hadice. Šlahoun se skládá z náustku, hadice a koncovky. Jsou dva druhy šlahounů, vyplachovatelný a nevyplachovatelný. Vyplachovatelný šlahoun má velkou výhodu, že se dá snadno propláchnout vodou, ale jeho pořizovací cena je vyšší. Zatím co u nevyplachovatelný šlahounů jsou ve šlahounu kovové dráty a papír, který se při vypláchnutí rozmočí a potom vám při kouření padají do pusy cucky něčeho nechutného. Šlahounů obrovské a pestré množství, takže si každý i ten nejnáročnější dýmkař vybere.

                   

 

- tělo - kterému se říká taktéž správně srdce, což je kovová část dýmky, eventuálně doplněna nějakými ozdobami, které jsou vyrobeny z  umělou hmotou, kamenem, dřevem a dalšími materiály. Po stranách těla jsou vždy alespoň dva ventily. U jedno šlahounových dýmek je jeden ventil na šlahoun a druhému ventilu se říká takzvaně pojistný ventil. Pojistný ventil slouží na dýmce k tomu, že můžete pomocí něho vyfouknou dým z karafy. U dvou šlahounovích a více šlahounovích dýmek je na těle dýmky ventilů podle počtu šlahounů a není na nich pojistný ventil.

                              

 korunka - nebo také se říká kotel, či méně známý je název hagar, do nějž vkládáme tabák. Je vyroben z keramiky, na dně bývá obvykle 5 dírek, které vedou do těla dýmky. Jsou i korunky Phunnela Vortex. Obě korunky mají uprostřed výběžek, skvěle se s nimi dýmí (oblaka dýmu )  melasa neprotéká dírkami dole, ale drží se v korunce. U korunky Phunnel je výběžek nahoře děravý (tuto korunku nedoporučuji začátečníkům, musí se dávat bacha, aby se horní díra neucpala, nebo použít Phunnel mod (ohnutý plech ). U Vortexu jsou ve výběžku dírky po stranách, kterými proudí kouř ( Tuto korunku doporučuji všem, jelikož je velmi snadné jí obsluhovat, zvládne to i začátečník. Bohužel je u ní větší pořizovací cena(160Kč), ale určitě to za to stojí). U těchto dvou korunek se nepropichuje alobal všude, ale jen po stranách,aby se vám v alobalu vytvořilo mezikruží.

                                     
                     Klasik                                                Vortex                                       Phunnel